You are currently viewing Film românesc, în două registre, astăzi, la Cinema Independența

Film românesc, în două registre, astăzi, la Cinema Independența

Cinema Independența Târgoviște deschide weekendul de film vineri, 6 februarie, cu două producții românești care propun publicului experiențe cinematografice diferite, de la comedie la film biografic.

Programul începe la ora 16:00 cu „Dragoste la țară”, o comedie românească ce mizează pe umorul de situație și pe personaje bine cunoscute publicului. Filmul îi are în distribuție pe Helicopter și Iorga și este gândit ca o proiecție relaxantă de după-amiază.

De la ora 19:00, publicul este invitat la „Cravata galbenă”, un film cu o puternică încărcătură emoțională, dedicat vieții și personalității marelui dirijor Sergiu Celibidache. Producția urmărește parcursul unui artist care a influențat decisiv lumea muzicii clasice și oferă o perspectivă profundă asupra destinului său profesional și uman.

Cele două proiecții marchează debutul de weekend la Cinema Independența Târgoviște și reconfirmă preocuparea instituției pentru promovarea filmului românesc, în forme și registre variate.

AUTOR: F.S