Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că la începutul lunii martie va intra în vigoare legea care prevede neplata primei zile de concediu medical, iar până atunci vor fi adăugate categoriile exceptate: bolnavii cronici, părinții care au copii bolnavi și femeile însărcinate.
Ministerul Sănătăţii a finalizat un proiect de ordonanţă de urgenţă care urmează să fie pus în transparenţă decizională şi care introduce metodologii clare de protecţie în ceea ce priveşte concediile medicale pentru anumite categorii de pacienți.
„Am spus încă de la începutul acestui an că măsura privind concediile medicale şi neplata primei zile de concediu medical trebuie nuanţată şi aplicată corect, nu generalizată şi nedreaptă. (…) Există situaţii clare, fără loc de interpretări sau suspiciuni – vorbim despre pacienţi oncologici, pacienţi cu boli rare, pacienţi cronici şi alte categorii care depind real de acest sprijin medical. Ca să fiu foarte clar: în această măsură vor fi introduse excepţii explicite acolo unde lucrurile sunt ferme şi evidente. Aceste corecţii vor fi făcute direct de Ministerul Sănătăţii, pentru ca pacienţii care chiar au nevoie de concedii medicale să fie protejaţi”, a scris Rogobete pe Facebook.
„Estimez că în două săptămâni din acest moment va intra în vigoare și va aduce excepții de la neplata primei zile de concediu medical pentru toți pacienții cronici aflați în programele naționale de sănătate. Deci în momentul de față nu este nimeni sau nu se aplică nimănui această prevedere cu prima zi de concediu medical neplătită. Aceasta va intra practic în vigoare de la 1 martie, iar eu sper că până la 1 martie să reușim să introducem aceste excepții astfel încât nimeni să nu fie afectat”, a spus Alexandru Rogobete la Observator, Antena 1.
Ministrul Sănătății a anunțat că, pe lângă bolnavii cronici, vor fi exceptați de la lege și părinții care își iau concediu medical pentru pentru că au copiii bolnavi și femeile însărcinate.
Editor: IFA














