You are currently viewing Academia Română a marcat împlinirea a 160 de ani de la înființare

Academia Română a marcat împlinirea a 160 de ani de la înființare

Academia Română a celebrat luni împlinirea a 160 de ani de la înființare printr-o sesiune festivă, în care a fost subliniat rolul său în viața culturală și științifică a țării, fiind definită drept „instituția fundamentală a consacrării culturale, intelectuale și a cercetării din România”.

Evenimentul a avut loc în Aula Academiei, unde au participat reprezentanți ai instituțiilor academice și culturale din România și Republica Moldova.

Manifestarea aniversară a inclus și prezentări dedicate activității recente a Academiei, precum și lansarea întregului poștal „Academia Română, 160 de ani”, realizat de Romfilatelia.

Cu ocazia aniversării au fost organizate și expoziții tematice la Biblioteca Academiei Române și la Editura Academiei, deschise publicului în regim gratuit.