You are currently viewing Programul „Noua Casă” va continua şi în 2026

Programul „Noua Casă” va continua şi în 2026

Programul „Noua Casă” va continua şi în acest an, cu un plafon de garantare în valoare de 500 milioane lei, în condiţiile unei creşteri constante a cererii pentru locuinţe, corelate cu o ofertă limitată, se arată într-un proiect de act normativ, transmite Agerpres.
Pentru anul 2026, se propune continuarea Programului „Noua Casă” cu un plafon de garantare în valoare de 500 milioane lei, având în vedere contextul actual al pieţei imobiliare. Creşterea constantă a cererii pentru locuinţe, corelată cu o ofertă limitată, face accesul la proprietăţi dificil pentru o parte semnificativă a populaţiei, în special pentru persoanele care întâmpină constrângeri în îndeplinirea condiţiilor standard de creditare. În plus, condiţiile favorabile de finanţare, inclusiv disponibilitatea produselor cu dobândă fixă şi dinamica ascendentă a refinanţărilor, susţin necesitatea menţinerii acestui program, în scopul asigurării stabilităţii pieţei, prevenirii dezechilibrelor şi sprijinirii dezvoltării durabile a sectorului imobiliar”, se arată în documentul publicat de Ministerul Finanţelor, consultat de AGERPRES.

Potrivit Ministerului Finanțelor, propunerea de alocare a unui plafon de 500 de milioane de lei pentru acest an are la bază, în principal, tendințele de stabilitate relativă estimate pentru piața imobiliară și cea a creditelor ipotecare în 2026, dar și cererea potențialilor beneficiari.

Nota de fundamentare a proiectului de act normativ citează și o analiză realizată de Imobiliare.ro Finance, bazată pe împrumuturile intermediate în trimestrul al treilea din 2025 de cei peste 250 de brokeri activi din rețea.

Peste 334.000 de credite au fost acordate prin programele guvernamentale „Prima Casă” și continuatorul său, „Noua Casă”, care rămân instrumente importante pentru accesul la locuințe.

Editor: IFA