Școala Gimnazială „Coresi”, în parteneriat cu mai multe instituții locale și județene, lansează un nou proiect educațional dedicat valorilor inspirate din lumea muntelui. Evenimentul de debut al inițiativei „Coresi la înălțime – 14 vârfuri, 14 povești. Ia o gură de aer!” va avea loc pe 6 mai, la Cinematograful Independența din Târgoviște.
Manifestarea este programată în intervalul 17:00 – 19:00 și se adresează elevilor, părinților, cadrelor didactice, dar și tuturor celor interesați de educația prin experiență și inspirație.
Invitatul special al evenimentului este alpinistul Adrian Laza, cunoscut pentru performanța de a fi singurul român care a escaladat toate cele 14 vârfuri de peste 8.000 de metri din lume. „Prezența sa oferă participanților oportunitatea de a descoperi o poveste autentică despre curaj, perseverență și depășirea limitelor”, transmit organizatorii.
Proiectul își propune să aducă mai aproape de tineri valori esențiale precum curajul, spiritul de echipă, respectul față de natură și determinarea, prin activități educative și întâlniri inspiraționale.
Evenimentul este organizat de Școala Gimnazială „Coresi”, alături de Consiliul Județean Dâmbovița, Primăria Municipiului Târgoviște, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, Salvamont Dâmbovița, Asociația de părinți „Coresi” și Asociația BLOCKSTART.
AUTOR: F.S.














