În anul 2026 se împlinesc 160 de ani de la sosirea în România a Regelui Carol I al României, de la întemeierea Dinastiei și de la promulgarea Constituției din 1866.
În acest context, Romfilatelia și Poșta Română se alătură aniversărilor regale, printr-o emisiune filatelică cu tematica Dinastia Regală a României. Evenimente.
Emisiunea, alcătuită din patru timbre, o coliță dantelată, un plic „prima zi”, un set de patru cărți poștale maxime și o mapă filatelică cu produse speciale în tiraj limitat, va intra în circulație vineri, 08 mai 2026.
Moștenirea celor patru suverani constituie fundamentul identității noastre moderne. Sub domnia lui Carol I au fost câștigate Independența de Stat și prestigiul internațional al țării, au fost așezate temeliile constituționale și instituționale ale României moderne, devenită Regat.
Succesorul său, Regele Ferdinand I, a desăvârșit idealul unității naționale prin actul de la 1918 și a consolidat statul prin reforme esențiale, precum votul universal și reforma agrară.
Evoluția României a continuat sub Regele Carol al II-lea, perioadă marcată de dezvoltare economică fără precedent și afirmare culturală care a transformat Bucureștiul în centrul simbolic al Europei de Est.
În anii sumbri ai celui de al Doilea Război Mondial, Regele Mihai I a acționat, când nimeni nu a avut tăria sa o facă, decisiv, la 23 august 1944, contribuind la salvarea statalității și la limitarea consecințelor conflictului.
Exilat, Regele Mihai a rămas vocea demnității poporului său în fața opresiunii comuniste, devenind după 1990 simbolul reconcilierii naționale și principalul garant al drumului României către NATO și Uniunea Europeană.
Centralitatea acestei istorii este celebrată în fiecare an la data de 10 Mai, zi cu o întreită semnificație: venirea Regelui Carol I, Independența și Proclamarea Regatului. Momentul de apogeu al acestor sărbătoriri este marcat în fiecare an prin evenimentul Garden Party de la Palatul Elisabeta, unde mii de români se reunesc pentru a onora tradiția și continuitatea.














