Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Târgoviște au depistat, în comuna Șotânga, o tânără, de 18 ani, în timp ce ar fi condus un autoturism, fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
În plus, autoturismul i-ar fi fost încredințat pentru a fi condus pe drumurile publice de către un tânăr, de 19 ani, deși ar fi știut că tânăra nu ar deține permis de conducere.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și încredințarea unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că nu deține permis de conducere.
IPJ DÂMBOVIȚA














