You are currently viewing Au strălucit la kumite! Doi sportivi de la CS Târgoviște, medaliați cu aur la Cupa României de Karate Interstiluri

Au strălucit la kumite! Doi sportivi de la CS Târgoviște, medaliați cu aur la Cupa României de Karate Interstiluri

Prestații remarcabile pentru sportivii de la CS Târgoviște la ediția din acest an a Cupei României de Karate Interstiluri! Doi dintre karateka clubului dâmbovițean au reușit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, după ce au fost de neoprit pe durata competiției găzduite de Sala Sporturilor „Olimpia” din orașul Ploiești, week-end-ul trecut.

Erik și Anastasya Andrei au reușit să intre în posesia medaliilor de aur cu victorii pe linie. Cei doi sportivi antrenați de Ionuț Munteanu au dominat competiția de kumite și au impresionat în fiecare meci prin ambiție, concentrare și determinare. Erik a cucerit aurul la U21, categoria 60 de kilograme, iar Anastasya a terminat pe primul loc la junioare, categoria +66 de kilograme.

Pe lângă cele două clasări pe podium, sportivii de la CS Târgoviște au mai bifat trei locuri 5 și un loc 7, prin sportivii Fabian Constantin (kumite juniori – cat. +76 kg), Erik Andrei (kumite seniori – cat. 60 kg), Dragoș Ancuța (kumite cadeți – cat. 70 kg), și respectiv Jessica Andrei, în concursul de kata destinat categoriei U14.

De remarcat au fost și evoluțiile lui Alexandru Andrei  și Andrei Zăgoneanu, care au fost foarte aproape de calificarea în fazele superioare ale competiției. Cei doi au cedat la limită în turul secund, după prestații solide care au confirmat potențialul lor.

Ediția din acest an a Cupei României de Karate Interstiluri a reunit aproximativ 650 de sportivi, care au reprezentat 62 de cluburi afiliate Federației Române de Karate.

M.I.