You are currently viewing Marea Britanie: Keir Starmer și-a anunțat demisia

Marea Britanie: Keir Starmer și-a anunțat demisia

Sir Keir Starmer a anunțat că va demisiona din funcția de lider al Partidului Laburist, deschizând calea pentru o competiție pentru alegerea unui nou prim-ministru.

Sir Keir a declarat că a acceptat că nu este cel mai bine poziționat pentru a conduce Partidul Laburist la următoarele alegeri generale și că l-a informat pe Rege despre decizia sa de a demisiona.

Sir Keir a adăugat că a cerut organului de conducere al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru înlocuirea sa, nominalizările urmând să înceapă pe 9 iulie și să se încheie până la vacanța de vară, pe 16 iulie.

El a spus că, dacă va exista o competiție, un nou lider va fi numit înainte de revenirea Parlamentului în septembrie și că va „face tot” ce poate pentru a asigura o tranziție „ordonată” a puterii.

Sir Keir a declarat că va rămâne în funcția de prim-ministru până la finalizarea competiției pentru conducerea țării.

Sir Keir a fost ales lider al Partidului Laburist în aprilie 2020 și a devenit prim-ministru pe 5 iulie 2024, în urma victoriei zdrobitoare a Partidului Laburist la alegerile generale.

El va părăsi Downing Street ca prim-ministru laburist cu cel mai scurt mandat din istorie.

Editor: IFA