You are currently viewing Debut în forță la Campionatul Balcanic de volei pentru naționala U18 a României! Victorie la pas cu Kosovo

Debut în forță la Campionatul Balcanic de volei pentru naționala U18 a României! Victorie la pas cu Kosovo

Naționala masculină U18 de volei a României a început în forță aventura la Campionatul Balcanic găzduit de Podgorica (Muntenegru).  Tinerii tricolori au obținut o victorie clară în primul meci al competiției, impunându-se cu 3-0 în fața reprezentativei din Kosovo.

Deși adversarii au reușit să pună probleme în primul set, voleibaliștii pregătiți de Răzvan Parpală și Alexandru Călin au preluat rapid controlul jocului și nu au mai lăsat loc surprizelor. România a dominat categoric următoarele două seturi, demonstrând superioritate atât la fileu, cât și în organizarea jocului.

La ediția din acest an a competiției, România face parte din Grupa A, alături de Kosovo, Muntenegru și Turcia. Următoarele teste se anunță însă mult mai dificile. Tricolorii vor întâlni vineri, de la ora 18:00, selecționata țării gazdă, Muntenegru, iar sâmbătă, de la ora 14:30, vor da piept cu puternica reprezentativă a Turciei.

Generația U18 a voleiului românesc privește însă dincolo de competiția balcanică. În această vară, între 7 și 18 iulie, România va participa și la Campionatul European din Italia, competiție pentru care și-a câștigat meritat calificarea. La turneul final continental, tricolorii vor evolua în Grupa a II-a, alături de Țările de Jos, Franța, Bulgaria, Germania, Belgia, Spania și Cehia.

Lotul României pentru Campionatul Balcanic este format din: Luca Vizitiu, Matei Sava, Mario Panait, Alexandru Apostu, David Onuțe, Patrick Bălan, Darius Lae, Alexandru Burcă, Patrick Mureșan, Tudor Calciu, Matei Josan, Matei Mihăilă, Valeriu Verciuc și Vasile Costin.

M.I.