Două companii importante, mari consumatori de energie, Dacia și Ford, sunt de astăzi cu producția oprită până pe data de 19 (august – n.r.), ceea ce înseamnă o economie de aproximativ 200 MW, a anunțat astăzi premierul Ilie Bolojan, în cadrul unei conferințe de presă.
Această decizie o vor lua și alte companii, astfel încât să existe o reducere voluntară a consumului de energie la orele de seară, a spus premierul, totul pentru ca centrala de la Cernavodă să nu fie oprită total.
″Un obiectiv important este menținerea în funcțiune a Grupului 2 de la Cernavodă. Fiecare zi câștigată cu acest grup în funcțiune înseamnă peste 650 MW, adică aproape 10% din producția de energie a României. Este o producție în bandă, foarte valoroasă în orele serii, care stabilizează sistemul energetic. Pentru ca acest al doilea grup să funcționeze este nevoie ca pompele care asigură apa pentru răcirea centralei să poată absorbi apa. Este nevoie de un nivel al apei în zona bazinului de absorbție peste limita minimă și, din datele pe care le avem, există probabilitatea ca în următoarele trei-patru zile să putem funcționa și cu acest Grup 2″, a menționat Bolojan.
Guvernul nu a impus în acest moment restricții obligatorii, ci a solicitat reducerea voluntară a consumului, în special în intervalul 19:00-23:00, când sistemul energetic este cel mai solicitat.
Editor: IFA














