You are currently viewing Fostul sediu al Primăriei Gura Ocniței, readus la viață. Investiția de aproape 690.000 de lei a fost inaugurată, astăzi

Fostul sediu al Primăriei Gura Ocniței, readus la viață. Investiția de aproape 690.000 de lei a fost inaugurată, astăzi

Fostul sediu al Primăriei din satul Gura Ocniței are, de astăzi, o nouă destinație. Clădirea a fost complet reabilitată și transformată într-un spațiu modern, care va găzdui activități de interes public, existând și posibilitatea ca o parte dintre spații să fie închiriate pentru servicii și inițiative locale.

Investiția are o valoare totală de 688.199,37 lei, TVA inclus, și a fost realizată cu finanțare europeană prin Planul Național de Redresare și Reziliență – NextGenerationEU.

La inaugurare a participat și președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, alături de primarul comunei Gura Ocniței, Liviu Vasilescu și alți primari din zonă.

„Fiecare proiect din județ își are rostul lui, fie că vorbim despre administrație, infrastructură, sănătate sau educație, pentru că fiecare investiție aduce, la final, condiții mai bune pentru dâmbovițeni”, a transmis Corneliu Ștefan.

Președintele CJD a apreciat investiția drept un exemplu de valorificare a fondurilor europene, prin recuperarea unei clădiri existente și transformarea acesteia într-un spațiu adaptat nevoilor actuale ale comunității.

„Este încă un exemplu de bună practică și dovada că proiectele cu fonduri europene înseamnă servicii mai aproape de oameni și o viață mai bună pentru comunitățile din Dâmbovița”, a mai precizat Corneliu Ștefan.

La rândul său, primarul Liviu Vasilescu a explicat că administrația locală și-a dorit ca fostul sediu, odată ce nu mai îndeplinea vechea funcțiune, să nu rămână o clădire neutilizată.

„O redăm comunității pentru activități de interes public, cu posibilitatea ca o parte dintre spații să fie închiriată pentru servicii și inițiative locale. Ne-am dorit ca fostul sediu administrativ să poată fi folosit din nou, în condiții moderne, pentru nevoile oamenilor din comună”, a transmis primarul dâmbovițean.

Ar putea fi o imagine cu unul sau mai mulţi oameni

AUTOR: F.S.