You are currently viewing Ucraina interzice înotul în Marea Neagră și închide plajele

Ucraina interzice înotul în Marea Neagră și închide plajele

Autoritățile ucrainene închid plajele și interzic înotul în Marea Neagră, ca urmare a poluării aduse de ape, după distrugerea barajului Nova Kakhovka și inundațiile masive de pe Nipru.

Decizia a fost luată, ieri, în urma ședinței extraordinare convocată de autoritățile din Odesa și a fost publicată astăzi.

Potrivit acestora, scăldatul în corpurile de apă deschise din zonă este considerat periculos. Râul Nipru se varsă în Marea Neagră, iar apa acestuia a fost contaminată în urma ecocidului pe care distrugerea barajului Nova Kakhovka l-a produs.

Reamintim faptul că autoritățile române și bulgare transmis că pe litoralul românesc și pe cel bulgăresc nu există niciun pericol pentru sănătatea celor care se scaldă în Marea Neagră. Lungimea țărmului dintre Odesa și Constanța este de aproximativ 500 de kilometri.

Editor: I.F.A.