You are currently viewing Ministrul de interne austriac menține veto-ul privind intrarea deplină a României în Schengen

Ministrul de interne austriac menține veto-ul privind intrarea deplină a României în Schengen

Potrivit lui Karner, extinderea Schengen nu se rezumă doar la România și Bulgaria, ci este vorba că „întregul sistem de migrație este în dezordine”.

Acesta considera că este nevoie de un sistem funcțional la nivel european, iar acest lucru se poate întâmpla doar dacă frontiera externă este protejată. Aceasta este, de asemenea, o parte esențială a noului pachet privind migrația și azilul asupra căruia UE a ajuns la un acord și care ar trebui acum să fie pus în aplicare. Numai atunci poate exista o libertate deplină de circulație în UE, a susținut ministrul.

Faptul că României și Bulgariei li se permite intrarea în Schengen pe cale aeriană și maritimă este un pas înainte, iar progresul ar trebui să continue pas cu pas, mai spune Karner. El adaugă că nu revine Austriei sarcina de a stabili un calendar sau de a crea reguli, aceasta „fiind sarcina Comisiei să garanteze că întregul sistem funcționează”.

Austria are o contribuție importantă în acest domeniu pentru a pune lucrurile în mișcare. Cu ceva timp în urmă, ar fi fost de neconceput ca liderii de stat și de guvern să decidă în unanimitate să finanțeze în comun protecția frontierelor externe ale UE. În urmă cu un an, ar fi fost, de asemenea, de neconceput să se facă un pachet privind migrația și azilul”, a remarcat ministrul austriac de interne.

Editor: I.F.A.