You are currently viewing Frederik al X-lea este noul rege al Danemarcei

Frederik al X-lea este noul rege al Danemarcei

Frederik al X-lea a devenit duminică, 14 ianuarie, noul rege al Danemarcei, după ce mama sa a anunțat, în noaptea de Ajun, că abdică. Ceremonia istorică a atras o mulțime de oameni în Copenhaga, relatează The Guardian și BBC.

După moartea Reginei Angliei, Margrethe a II-a rămăsese monarhul european cu cea mai îndelungată ședere pe tron, anume 52 de ani. Ea și-a anunțat intenția de a abdica – o premieră în monarhia daneză din ultimii 900 de ani – în discursul de Anul Nou, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală.

Margrethe își va păstra titlul de regină, așa că micul regat scandinav cu 6 milioane de locuitori, una din țările cele mai prospere din lume, va avea două regine. Cea nouă, soția lui Frederik, este australianca Mary (54 de ani). Cei doi s-au cunoscut la Jocurile Olimpice de la Sydney, în 2000.

Noul prinț moștenitor danez este fiul lor cel mare, Christian, de 18 ani.

După proclamarea sa în calitate de rege, Frederik al X-lea și regina Mary au plecat cu trăsura de la Palatul Christiansborg înapoi spre Palatul lui Frederik al VIII-lea, escortați de Regimentul de husari al Gărzii.

Prim-ministra daneză Mette Frederiksen l-a proclamat pe Frederik noul rege al Danemarcei la balconul Palatului Christiansborg, sub numele de Frederik al X-lea.

După proclamare, Regele Frederik al X-lea a ținut primul său discurs ca rege, adresând câteva cuvinte mulțimii adunate în fața Palatului Christiansborg.

Este o sarcină pe care am studiat-o toată viața, o sarcină pe care o preiau cu mândrie, respect și bucurie”, a spus noul monarh, urmând aproape imediat aplauzele celor aflați în fața palatului.

Schimbarea regală are loc când monarhia daneză, una din cele mai vechi din lume, se bucură de mare popularitate.

Editor: I.F.A.