You are currently viewing Incendiu la o pensiune din Călimănești. Un bărbat a decedat, mai multe persoane au fost transportate la spital

Incendiu la o pensiune din Călimănești. Un bărbat a decedat, mai multe persoane au fost transportate la spital

Pompierii militari vâlceni au intervenit, duminică dimineaţa, cu mai multe autospeciale pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins o pensiune din staţiunea Călimăneşti. 

Pompierii militari intervin, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o pensiune, în localitatea Călimăneşti. Apelul a venit prin SNUAU 112 la ora 06:01. Au fost alocate de urgenţă forţe din cadrul Detaşamentului de Pompieri Râmnicu Vâlcea şi Staţiei de Pompieri Brezoi, cu cinci autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autospecială de intervenţie şi salvare de la înălţime, o autospecială de transport personal şi victime multiple şi o ambulanţă SMURD, precum şi o ambulanţă SAJ. A fost direcţionat spre locul evenimentului şi SVSU din localitate. La sosirea echipajelor operative incendiul se manifesta la nivelul mansardei, la o cladire cu 2 etaje, cu degajări mari de fum”, a transmis ISU Vâlcea.

Din afirmaţiile proprietarului, în pensiune erau cazate 2 familii – 4 adulţi şi 4 copii, care s-au autoevacuat până la sosirea pompierilor.

Proprietarul a suferit tăieturi de la geamurile sparte și a fost preluat şi transportat la spital de echipajul SAJ.

Un angajat care rămăsese blocat la mansardă a fost găsit, din nefericire, inconștient și la puțin timp a decedat. Un alt angajat al pensiunii, care venise să ajute la stingerea incendiului, prezintă arsuri ușoare la membrele superioare și a fost transportat la spital.

Potrivit reprezentantului ISU Vâlcea, la această oră, incendiul a fost localizat şi nu mai este pericol de extindere a flăcărilor la clădirile din apropriere.

Editor: I.F.A.