În data de 4 februarie 2024, Patriarhia Română împlinește duminică 99 de ani de la înființare.
Întrunit în ședința de lucru din 4 februarie 1925, Sfântul Sinod a luat hotărârea de înființare a Patriarhiei Ortodoxe Române. Procesul începuse imediat după Marea Unire din 1918.
În 2025, cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la înființarea Bisericii Ortodoxe Române, Patriarhia Română plănuiește sfințirea picturii de la Catedrala Națională și canonizarea mai multor duhovnici români.














