România a trimis Ucrainei 15 pachete de ajutoare militare şi participă la antrenarea piloţilor ucraineni pe avioane F-16, informează Centrul pentru Comunicare Strategică, o organizaţie oficială a guvernului ucrainean pentru combaterea dezinformării, care a publicat un videoclip de mulţumire la adresa României, informează News.ro.
„Nu doar graniţa comună, ci şi istoria comună dintre România şi Ucraina reprezintă fundamentul parteneriatului nostru de o viaţă. Le mulţumim prietenilor noştri români pentru că ne-au fost alături încă de la început în lupta împotriva tiraniei“, este mesajul postat de Stratcom Center pe X.
În videoclipul prezentat apar imagini de la demonstraţii proucrainene din România, de la întâlniri ale preşedinţilor Klaus Iohannis şi Volodimir Zelenski în timp ce-şi dau mâna, de la antrenamentele soldaților ucraineni pe avioanele F-16, dar și imagini cu vehicule militare şi cu sisteme de rachete antiaeriene. Clipul are ca fundal sonor melodia patriotică „Trăiască România”.
De asemenea, apar imagini cu refugiaţi ucraineni, iar Stratcom reaminteşte că „România a găzduit zeci de mii de refugiaţi“. „Ucraina nu va uita niciodată generozitatea vecinului nostru. Mulţumesc, România“, se spune în mesajul de final al videoclipului.
editor: I.F.A.














