You are currently viewing România – două medalii de argint și una de bronz la Campionatele Europene de tir sportiv de la Gyor – Ungaria

România – două medalii de argint și una de bronz la Campionatele Europene de tir sportiv de la Gyor – Ungaria

România a obținut două medalii de argint și una de bronz la Campionatele Europene de tir sportiv de la Gyor – Ungaria, astfel:

Echipa masculină de juniori obține medalia de argint în proba de pistol 10 m aer comprimat (Joldea Luca – CSM Arad – antrenor Pop Gheorghe, Feraru Daniel – CSS Dinamo – antrenor Florin Lavric si Bucsias Levente Matyas – CSU Oradea – antrenor Floruta Adriana).

Luca Joldea (CSM ARAD, antrenor Pop Gheorghe) a câștigat medalia de bronz în proba de 10 m aer comprimat – pistol-juniori, după ce se calificase primul în finală, după un rezultat de 578p.

Tot medalie de argint în proba de ,,TRIO” prin sportivii Daniel Feraru, Levente Bucsias și Luca Joldea Luca, care au luptat în finală cu sportivii din Ucraina.

Editor: I.F.A.