Ministrul german al apărării, Boris Pistorius, intenționează să revină la serviciul militar obligatoriu în țară, chiar înainte de alegerile pentru Bundestag din toamna anului 2025, dezvăluie publicația germană Spiegel, care citează un document intern al Departamentului Apărării din Germania.
Publicația citată spune că Pistorius a solicitat să se ofere până la 1 aprilie opțiuni pentru serviciul militar în Germania, care să corespundă situației actuale de securitate. Anterior, ministrul german al Apărării a declarat că abolirea serviciului militar obligatoriu a fost o greșeală, care trebuie corectată urgent.
Boris Pistorius dorește un model de serviciu militar pentru Germania, care să contribuie la „reziliența socială generală”.
„În șablonul intern de care dispune SPIEGEL, este clar că Pistorius dorește să-și prezinte propria propunere pentru un model de recrutare înainte de alegerile federale”, titrează publicația.
„Ministrul federal intenționează să ia o decizie privind serviciul militar obligatoriu în această perioadă legislativă”, se spune în introducerea ordinului consultat de ziariști.
Editor: I.F.A.














