You are currently viewing Novak Djokovic a abandonat la Roland Garros, din cauza unei probleme la genunchi

Novak Djokovic a abandonat la Roland Garros, din cauza unei probleme la genunchi

Novak Djokovic a luat decisia de a abandona turneul de la Roland Garros.

Sârbul a abandonat competiția după accidentarea de la genunchi. Tenismenul nu își va putea apăra trofeul câștigat anul trecut, în plus, va pierde locul 1 ATP.

Novak Djokovic se calificase ieri în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros la capătul unui meci dificil împotriva lui Francisco Cerundolo, pe care l-a învins în cinci seturi, 6-1, 5-7, 6-3, 5-7, 6-3, după 4 ore şi 39 de minute.

La finalul partidei, Djokovic a spus că a simțit dureri la genunchi după ce a alunecat în cel de-al treilea ghem din setul secund. El a apelat la antiinflamatoare pentru a putea încheia meciul.

Italianul Jannik Sinner, care urmează să joace în sferturile de finală la Roland Garros, va deveni numărul 1 mondial după retragerea lui Novak Djokovici.

Editor: IFA