You are currently viewing GAL „Valea Ialomiței”, încheie seria întâlnirilor de animare, mâine, la Șotânga și Brănești și Pucioasa

GAL „Valea Ialomiței”, încheie seria întâlnirilor de animare, mâine, la Șotânga și Brănești și Pucioasa

Echipa administrativă a GAL „Valea Ialomiței” finalizează, în această săptămână, seria de întâlniri de animare organizate în preambulul lansării apelurilor de selecție din cadrul Strategiei de Dezvoltare Locală 2023–2027, trimestrul I, anul 2 de implementare.

Mâine, 27 noiembrie 2025, începând cu ora 10.00, reprezentanții Grupului de Acțiune Locală vor fi prezenți în comunele Șotânga și Brănești, precum și în orașul Pucioasa, pentru a oferi informații detaliate privind condițiile de accesare a sprijinului financiar destinat beneficiarilor privați.

Temele abordate în cadrul întâlnirilor vizează:
– intervenția pentru finanțarea start-up-urilor neagricole destinate tinerilor și femeilor (de tip Start-up);
– intervenția pentru dezvoltarea activităților neagricole (de tip Investiții).

Aceste acțiuni de informare și consultare au rolul de a sprijini comunitățile locale din teritoriul GAL „Valea Ialomiței” în identificarea celor mai potrivite direcții de dezvoltare economică și socială, încurajând inițiativa privată și consolidarea mediului antreprenorial rural.

AUTOR: F.S.