You are currently viewing CORNEȘTI: Un șofer în vârstă de 72 de ani a fost depistat conducând cu alcoolemie uriașă!

CORNEȘTI: Un șofer în vârstă de 72 de ani a fost depistat conducând cu alcoolemie uriașă!

La data de 10 aprilie a.c., în jurul orei 11:00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Butimanu au oprit pentru control, în comuna Cornești, un autoturism condus de un bărbat, de 72 de ani, din aceeași comună.

Rezultatul testării cu aparatul alcooltest a indicat o valoare de 0,68 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, șoferul a fost condus la o unitate medicală în vederea prelevării de mostre biologice necesare stabilirii cu exactitate a concentrației alcoolice.

În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

IPJ DÂMBOVIȚA