You are currently viewing Protest al profesorilor, astăzi, în fața Guvernului și Parlamentului din cauza legii salarizării

Protest al profesorilor, astăzi, în fața Guvernului și Parlamentului din cauza legii salarizării

Miercuri, 17 iunie, mii de profesori și angajați din învățământ sunt așteptați în Capitală la un protest organizat în fața Guvernului și a Parlamentului, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării, despre care afirmă că îi „condamnă la sărăcie”.

Potrivit unor surse sindicale, la manifestație sunt aşteptate aproximativ 20.000 de persoane. Acțiunea este organizată de Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater”, cele trei organizații care au coordonat și protestele din ultimii ani.

Măsurile de austeritate impuse recent şi nepăsarea guvernanţilor faţă de angajamentele asumate în anii trecuţi ne obligă să ieşim din nou în stradă. Fără o reacţie fermă şi unitară, drepturile noastre vor fi din nou afectate. Vă chemăm pe toţi să vă alăturaţi unei acţiuni masive de protest, în data de 17 iunie 2026, la Bucureşti. Fiecare angajat din educaţie are dreptul la condiţii socio-profesionale decente şi la recunoaşterea muncii depuse prin salarii corecte. Fiecare copil are dreptul la o educaţie de calitate„, au arătat reprezentanţii FSLI, într-un mesaj transmis pe Facebook.

La evenimentul care este programat să înceapă miercuri, la ora 10.00, în faţa sediului Guvernului, sunt aşteptate să participe circa 20.000 de persoane. Între orele 12.00 şi 13.00, participanţii vor porni către alveola Parc Izvor, pe traseul Piaţa Victoriei – Calea Victoriei – Bd. Naţiunile Unite – punct final Alveola Parc Izvor şi Bd. Naţiunile Unite, protestul continuând în faţa Palatului Parlamentului.

Editor: IFA