You are currently viewing ANM anunță caniculă, în județul Dâmbovița, la începutul lunii iulie

ANM anunță caniculă, în județul Dâmbovița, la începutul lunii iulie

Locuitorii județului Dâmbovița trebuie să se pregătească pentru două săptămâni dominate de temperaturi ridicate. Potrivit prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie pentru regiunea Muntenia, vremea va fi călduroasă pe parcursul întregului interval 22 iunie – 5 iulie, iar începutul lunii iulie ar putea aduce chiar episoade de caniculă.

În prima săptămână, maximele se vor situa, în medie, între 30 și 32 de grade Celsius, valori specifice unei perioade de vară autentică. După 29 iunie, temperaturile vor continua să crească, iar până pe 5 iulie se estimează maxime medii de 33–35 de grade, în special în zonele de câmpie din Muntenia, inclusiv în Dâmbovița.

Nopțile vor rămâne relativ plăcute, cu temperaturi minime ce vor oscila între 16 și 18 grade Celsius pe aproape toată durata intervalului analizat.

În ceea ce privește precipitațiile, meteorologii estimează că vor exista perioade cu averse locale, în general slabe cantitativ, între 22 și 25 iunie și din nou în intervalul 1–5 iulie. În restul perioadei, șansele de ploaie vor fi reduse.

Pentru județul Dâmbovița, prognoza indică astfel un debut de iulie foarte cald, cu posibilitatea apariției disconfortului termic și a unor episoade de caniculă, în special în zonele de câmpie.

AUTOR: F.S.