Ministerul Afacerilor Externe a confirmat joi că ambasadorul României în Federația Rusă a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse.
Potrivit MAE român, „în cadrul întrevederii partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părții ruse de retragere a consimțământului pentru înființarea postului consular respectiv”.
Decizia Federației Ruse de a închide consulatul românesc de la Sank Petersburg vine la aproape o lună după ce Ministerul român de externe a procedat la fel în cazul consului rus de la Constanța.
„MAE reamintește că decizia anunțată astăzi de partea rusă survine ca răspuns la măsurile adoptate de către autoritățile române la 29 mai 2026, în urma prăbușirii unei drone rusești în municipiul Galați, incident soldat cu răniți și pagube materiale. La momentul respectiv partea română a decis declararea persona non grata a consulului general al Federației Ruse la Constanța și a dispus închiderea Consulatului General al Federației Ruse din orașul respectiv”, spune MAE.
Rusia a spus că decizia este un răspuns la măsurile României de luna trecută.
„Acesta este un răspuns la «retragerea nejustificată de către București a consimțământului pentru funcționarea Consulatului General al Rusiei din Constanța și la declararea șefului acestuia ca persoană non grata»”, a precizat Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei într-un comunicat.
Editor: IFA














