You are currently viewing Canicula se intensifică. Dâmbovița, sub Cod Portocaliu, iar mâine urmează Codul Roșu

Canicula se intensifică. Dâmbovița, sub Cod Portocaliu, iar mâine urmează Codul Roșu

Dâmbovița începe o nouă zi de caniculă, județul aflându-se, duminică, sub incidența unei avertizări meteorologice Cod Portocaliu emise de Administrația Națională de Meteorologie. Specialiștii avertizează că valul de căldură se va intensifica, iar de luni va intra în vigoare un Cod Roșu.

Avertizarea Cod Portocaliu este valabilă până luni, 29 iunie, ora 10.00, și anunță temperaturi maxime cuprinse între 34 și 38 de grade, disconfort termic accentuat și un indice temperatură-umezeală (ITU) care va depăși pragul critic de 80 de unități. Nici noaptea nu va aduce răcoare, minimele urmând să se situeze, în general, între 17 și 22 de grade.

Meteorologii avertizează că, începând de luni, 29 iunie, ora 10.00, situația se va agrava. Dâmbovița se va afla sub Cod Roșu de caniculă până marți, 1 iulie, ora 10.00, perioadă în care sunt prognozate temperaturi extreme, de până la 41 de grade în zonele cele mai afectate din țară, nopți tropicale și un disconfort termic deosebit de accentuat.

În contextul temperaturilor ridicate, autoritățile recomandă populației să evite deplasările și efortul fizic în intervalul orelor de vârf, să consume suficiente lichide și să acorde o atenție sporită copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice.

AUTOR: F.S.