Serviciul de Ambulanță Județean Dâmbovița le recomandă dâmbovițenilor să fie prudenți în această perioadă, în condițiile temperaturilor ridicate anunțate în județ.
Specialiștii îi sfătuiesc pe oameni să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare în intervalul orar 11:00-18:00, să poarte haine lejere, din fibre naturale, și pălării de soare, dar și să se hidrateze corespunzător, fără a aștepta apariția senzației de sete.
De asemenea, este recomandată evitarea consumului de alcool și limitarea băuturilor cu un conținut ridicat de cofeină sau zahăr, precum și consumul de fructe și legume bogate în apă. Totodată, activitățile fizice solicitante desfășurate în aer liber ar trebui amânate în orele cu temperaturi maxime.
Reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean Dâmbovița atrag atenția și asupra persoanelor vulnerabile – copii, vârstnici și persoane cu dizabilități –, care trebuie supravegheate și încurajate să consume lichide în mod regulat pentru a preveni deshidratarea.
AUTOR: F.S.














