You are currently viewing CONSTANTIN ANA, CANDIDATUL PSD LA PRIMĂRIA PUCIOASA, DEZVĂLUIE ACȚIUNILE INFRACȚIONALE ALE  UNOR CONTRACANDIDAȚI

CONSTANTIN ANA, CANDIDATUL PSD LA PRIMĂRIA PUCIOASA, DEZVĂLUIE ACȚIUNILE INFRACȚIONALE ALE UNOR CONTRACANDIDAȚI

Primarul orașului Pucioasa, Constantin Ana, candidatul PSD pentru un nou mandat, în conferința de presă de ieri, a făcut acuzații grave la adresa unor contracandidați ai săi: „Noi, la Pucioasa, am avut o campanie electorală atipică în acest an, în sensul în care am vorbit mult, fără să spunem lucruri. Am prezentat programe, am vrut să discutăm cu cetățenii, iar răspunsul concurenței noastre a fost unul penibil. Doar hărțuială, doar aroganță, doar nesimțire pe alocuri, fiind deseori bruiați în campanie, pe stradă, de niște golani plătiți de Bădău. Vreau să mulțumesc cetățenilor care ne-au primit în casă și modul în care am dialogat și sunt sigur că duminică vom avea un rezultat extraordinar la Pucioasa. Cred că ne-am făcut treaba 4 ani, iar această campanie în ultima lună a fost doar ceea ce a conturat intenția de vot a oamenilor, deși ea era foarte stabilită de mult timp, poate a fost puțin șlefuită.
La Pucioasa, echipa PMP, formată din fostul primar și unul dintre foștii candidați ai PDL-ului, Bădău Dănuț, respectiv, Freddy Gâmbuță, se pare că nu au renunțat la apucăturile ce i-au consacrat. Opreațiunea Tichetul, operațiunea Puiul sunt niște lucruri ce nu au dispărut din memoria colectivă, se pare că ei vor să le învie la Pucioasa. Salut demersul domnului Corneliu Ștefan, care a semnalat aceste lucruri, și îi rog și eu pe cei în datorie să facă asta, să urmărească atent ce se va întâmpla în această săptămână la Pucioasa.”
Cu atât mai îngrijorătoare sunt multiplele intervenții pe care un membru al corpului experților electorali continuă să le facă pe pagina sa de socializare: „Cât despre problemele pe care le mai întâmpinăm sau modul în care se face campanie la Pucioasa, vreau să sesizez un lucru care cred eu că poate conta în economia generală a județului. Principalul vector electoral al tandemului BD de la Pucioasa, format din fostul viceprimar, Bădău Dănuț, respectiv Dragoș Burcă, este un fost procuror șantajist, Neacșu Gheorghe se cheamă, care este locțiitor în Circumscripția Electorală 31 de la Dărmănești. Domnul are nesimțirea și tupeul să posteze inclusiv zilele acestea pe Facebook anunțuri și îndemnuri de a nu vota candidații Ana Constantin și Corneliu Ștefan. Totuși, el face parte în continuare din corpul experților electorali.
Am făcut sesizări în acest sens, degeaba. Lucrurile sunt anormale în țara asta și nu cred că putem permite o asemenea abatere de la deontologia profesioanlă. Cu siguranță va rămâne în corpul experților electorali, cu siguranță va continua să ne aducă deservicii, dar nu este normal și cred că lucrurile acestea trebuie să se oprească. Norocul nostru este că lumea știe despre ce este vorba, despre modul în care dânsul a acționat în întreaga carieră, însă mi se pare imoral, ca să nu spun ilegal, modul în care procedează. (…)
A primit și o sancțiune de la poliție pentru injurii și calomnii și mi-am promis că anul viitor am să-mi fac concedii numai pe banii lui, pentru că o să încep mai multe acțiuni în instanță, imediat ce voi termina acest proces electoral.”
AUTOR: Bogdan Preda