Serbia a devenit prima țară europeană care folosește vaccinul chinezesc de la Sinopharm pentru imunizarea populației.
„Este singura modalitate de a ne întoarce la normal,” a transmis recent ministrul sârb al Sănătății, Zlatibor Loncar. Ministrul a fost prima persoană vaccinată, marți, iar evenimentul a fost difuzat în direct la televiziunea națională.
„Vaccinurile acestea sunt foarte sigure,” a susținut Loncar, la Institutul de virusologie din Belgrad.
În paralel, într-un spațiu de expoziții din oraș, sute de soldați în uniforme de camuflaj au fost vaccinați de către zeci de asistente.
Ministrul Apărării Nebojsa Stefanovic a spus că el însuși și cei peste 700 de militari au fost vaccinați cu serul chinezesc.
Autoritățile chineze au aprobat vaccinul dezvoltat de Sinopharm la sfârșitul anului trecut. Nu au fost livrate date cu privire la eficiența formulei, însă reprezentanții companiei susțin că serul este 79% eficient, conform datelor provizorii, un procentaj cu mult sub ratele de 95% raportate de către companiile farmaceutice vestice, precum Pfizer/BioNTech sau Moderna.
Serbia, care a importat săptămâna trecută un milion de doze de vaccin Sinopharm, are legături strânse cu guvernul de la Beijing.
„Am fost inoculat cu vaccinul chinezesc, în care avem încredere deplină. Am zis de la început că voi primi același vaccin ca și soldații noștri,” a continuat Stefanovic.
Serbia, care are legături strânse și cu Rusia, a început inocularea cu vaccinul Sputnik-V pe 6 ianuarie. Primii care au beneficiat de vaccinul rus au fost oficialii de rang înalt, în încercarea de a crea încredere în vaccin.
Serbia și Belarus sunt singurele țări europene care utilizează vaccinul rus, care nu a primit aprobarea Agenției Europene pentru Medicamente sau a Organizației Mondiale a Sănătății.
Programul de vaccinare din Serbia a fost lansat oficial în decembrie, cu vaccinul Pfizer/BioNTech. Din cauza stocurilor limitate, Serbia caută însă să își diversifice resursele.
Președintele sârb Aleksandar Vucic a declarat săpămâna trecută că Serbia va mai primi 250 de mii de doze de Sputnik-V și 20 de mii de doze de Pfizer/BioNTech în următoarele zile.
Pe 19 ianuarie, Vucic a menționat că vaccinurile vor fi administrate în peste 300 de centre din orașele țării. Vucic ar urma să se vaccineze în weekend.
În regiunea Balcanilor de Vest, vaccinarea a început doar în Serbia și Albania. Bosnia, Kosovo, Muntenegru și Macedonia de Nord nu au primit încă provizii din niciun vaccin. China a aprobat vaccinul dezvoltat de Sinopharm la sfârșitul lunii decembrie.














