Declarații contradictorii ale reprezentanților puterii privind posibilitatea ca românii să îmbătrânească, la locul de muncă.
Pe de-o parte, premierul Cîțu dă asigurări că, în acest moment, nu se discută nici despre creşterea vârstei de pensionare, nici despre corelarea vârstei de pensionare cu creşterea speranţei de viaţă. Primul ministru a declarat că aceste zvonuri sunt pur speculative și că guvernanții caută doar soluții ca să trăim mai mult.
„Nu. Sunt mai multe soluţii şi nu avem nimic concret în acest moment. Ne uităm ce au făcut şi în alte ţări. Ideea pe care au speculat-o este aceea că se discută despre un obiectiv de a creşte speranţa de viaţă în România. Nu e nicio legătură, dar este un obiectiv foarte bun, important pentru noi. Înseamnă că vom fi mai sănătoşi, vom fi mai puternici, o societate mai puternică, mai sănătoasă. Sunt două obiective: eliminarea sărăciei şi de a creşte speranţa de viaţă în România”, a declarat premierul aseară, potrivit Agerpres.
Întrebat dacă vârsta de pensionare trebuie corelată cu creşterea speranţei de viaţă, premierul a răspuns: „Asta vom vedea atunci când vom face legea pensiilor. Nu discută nimeni de aşa ceva ACUM”.
Cîţu a afirmat că nu este niciun scandal în legătură cu pensiile, însă în timp ce el a lăsat deschisă portița lui „acum„, ministrul Muncii Raluca Turcan a declarat tot ieri, în direct la Digi24, că în privința creșterii vârstei de pensionare „vorbim despre opțiune”. De altfel, și președintele PNL, Ludovic Orban, a spus că au fost discuții despre creșterea vârstei de pensionare și a stagiului minim de cotizare pentru pensie, dar că nu s-a luat o decizie pe aceste subiecte. La rândul său, vicepremierul Dan Barna a subliniat că vârsta de pensionare trebuie calibrată cu speranța de viață.
AUTOR: F.S.














