You are currently viewing Litoralul românesc este invadat de meduze

Litoralul românesc este invadat de meduze

Este invazie de meduze pe plajele de pe litoralul românesc. Foarte multe vietăți au fost observate de turiști pe plaja Modern din Constanța, dar și în zona plajei din Vadu și din stațiunea Neptun. Acestea sunt aduse din larg de valurile mării.

Biologii marini susțin că speciile din Marea Neagră sunt inofensive. Totuși, uneori, contactul cu ele poate produce iritații ale pielii.

În Marea Neagră trăiesc trei specii de meduze. Două, de talie mică, se dezvoltă rapid în perioadele toride ale verii. A treia specie, de dimensiuni mari, apare în apropierea țărmului începând cu a doua jumătate a lunii septembrie.

Specialiștii Institutului Național de Cercetare și Dezvoltare Marină „Grigore Antipa” din Constanța susțin că meduzele care au apărut în număr mare în ultimele zile, pe plajele de pe litoralul românesc, sunt o specie comună și nu sunt periculoase.

Exemplarele prelevate de pe plajă au fost studiate de specialiștii noștri și s-a ajuns la concluzia că este vorba de o specie comună, și anume Rhizostoma pulmo (Macri, 1778), așa numita meduză de apă caldă, distribuită pe scară largă în Oceanul Atlantic, estul Mediteranei și Marea Neagră, și nu Rhizostoma octopus, specie caracteristică zonelor mai reci (Marea Nordului)”, explică dr. Adrian Filimon, reprezentant al INCDM „Grigore Antipa”, citat de cugetliber.ro.

Autor: Adrian G.