You are currently viewing Pasarelele pietonale din Sinaia, Bușteni, Comarnic și Azuga vor fi modernizate

Pasarelele pietonale din Sinaia, Bușteni, Comarnic și Azuga vor fi modernizate

Cele opt pasarele pietonale din Sinaia, Bușteni, Comarnic și Azuga vor fi modernizate. Compania Națională de Drumuri este în faza expertizelor tehnice, iar structurile metalice care acum sunt mâncate de rugină și un real pericol pentru pietoni, ar urma să aibă lifturi de acces, acoperiș, dar și camere de supraveghere.

În plus, autoritățile evaluează și posibilitatea construirii unor pasaje subterane pentru pietoni, intrucât cei de la Drumuri și-au propus să elimine cât mai multe treceri de pietoni de pe Valea Prahovei. Pentru asta, vor săpa pasaje pietonale, iar unul dintre ele va fi chiar în Bușteni, la intersecția cu strada care merge către telecabină.

Până când vor începe lucrările, traficul va fi la fel de aglomerat în zona trecerilor de pietoni din stațiunile montane, ducând la apariția blocajelor, în fiecare weekend.

AUTOR: F.S.