You are currently viewing Președintele Braziliei, Jair Bolsonaro, a fost pozitiv la testul pentru coronavirus

Președintele Braziliei, Jair Bolsonaro, a fost pozitiv la testul pentru coronavirus

Preşedintele Braziliei a anunţat că este infectat cu noul coronavirus. „Al doilea test a fost pozitiv”, a declarat Bolsonaro, potrivit The Guardian.

Rezultatul celui de-al doilea test pentru Covid-19 este aşteptat marţi seară.

Jair Bolsonaro are febră de 38 de grade şi tuse, dar starea generală a preşedintelui Braziliei este bună.

Jair Bolsonaro, în vârstă de 65 de ani, a început să ia clorochină şi aşteaptă rezultatul celui de-al doilea test.

Biroul de presă al Preşedinţiei Braziliei a refuzat să confirme rezultatul testului preliminar, precizând că Jair Bolsonaro este la reşedinţa sa şi are o „stare de sănătate bună”.

Bolsonaro a participat la mai mult evenimente publice fără mască, chiar și atunci când regulile îl obligau să o facă. Duminică, cu o zi înainte să fie testat, ministrul de Externe brazilia a publicat o fotografie pe Twitter cu președintele stând la o masă, fără măști și fără să respecte vreo regulă de distanțare.

Acesta fusese obligat de o instanță să poarte mască în spațiul public, decizie făcută publică marți, 23 iunie, după ce Bolsonaro a participat la diverse întruniri politice, fără masca de protecție.

Autor: C.I.