Românii care sunt racordați la sistemele centralizate de încălzire sunt obligați prin lege să-și monteze repartitoare de căldură, până la finalul anului 2023, pentru a măsura consumul de energie termică.
Montarea repartitoarelor de căldură se face pe fiecare calorifer în parte. Montarea este obligatorie atât în cazul apartamentelor de locuit, cât și în cazul sediilor de firme.
Repartitoarele pot fi montate doar de firmele autorizate de Autoritatea Națională de Reglementare în Energie, iar lista lor poate fi găsită pe site-ul instituției.
Cei care refuză să-și monteze repartitoare de căldură riscă o amendă de până la 1.000 de lei.
De asemenea, din 2027, cei care au deja repartitoare, dar care nu se pot citi de la distanță trebuie să le înlocuiască.
Editor: I.F.A.














