Tragedia unei familii a salvat mai multe vieți, după ce organele unui bărbat de 43 de ani, internat la Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, în stare critică, au fost prelevate, pentru a fi donate.
Bărbatul a fost spitalizat și tratat inițial la secția ATI, din Târgoviște, fără ca starea sa să se fi ameliorat. Medicii au suspicionat diagnosticul de moarte cerebrală și au luat legătura cu Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, pentru a trimite pacientul pentru investigații suplimentare.
Transferul la Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti s-a făcut în cursul zilei de sâmbătă, cu ajutorul Serviciului de Ambulanţă. Pacientul a fost primit cu diagnosticul de afectare hemoragică, suspiciune de moarte cerebrală. Imediat s-au reluat investigaţiile şi s-a făcut procedura completă de declarare a morţii cerebrale, care s-a finalizat duminică.
Potrivit Agerpres, familia pacientului aflat în moarte cerebrală a fost sprijinită de Spitalul Judeţean de Urgență Târgovişte să ajungă la Bucureşti, pentru a semna acordul pentru prelevarea de organe, şi apoi să se întoarcă acasă, membrii acesteia neavând posibilităţi materiale.
„S-a făcut prelevare multiorgan, finalizându-se cu succes, pentru prima oară, un astfel de caz, în care s-a colaborat între două spitale şi s-a ajuns, până la urmă, la declararea morţii cerebrale şi prelevare de organ. Au mai avut loc astfel de tentative, nu este uşor acest lucru, este un consum de resurse, însă de data asta am reuşit să ne atingem scopul”, a declarat Liliana Mirea, şefa Secţiei ATI1 de la Spitalul Clinic de Urgenţă.
AUTOR: F.S.














