You are currently viewing Ciolacu: Dacă este o decizie politică a partenerilor de coaliție să se retragă de la guvernare, în acel moment dl președinte Klaus Iohannis va primi mandatul meu de prim-ministru

Ciolacu: Dacă este o decizie politică a partenerilor de coaliție să se retragă de la guvernare, în acel moment dl președinte Klaus Iohannis va primi mandatul meu de prim-ministru

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, miercuri, de la Roma, cu privire la amenințarea PNL de a rupe coaliției, că își va da demisia dacă liberalii se decid să iasă de la guvernare.

Cel puțin eu și colegii mei din PSD am arătat că prioritatea noastră este România. Cel mai bine pentru mine și colegii mei ar fi fost să nu intrăm la guvernare și să nu facem această coaliție. În acest moment cred că ori am fi avut alegeri anticipate, pentru că suntem în pragul unei crize sociale, ori PSD ar fi avut cu 5 în față la alegeri, dar am hotărât într-un moment dificil că este bine să ne implicăm și să nu lăsăm România să se ducă într-o direcție total, total greșită”, a spus Marcel Ciolacu.

Dacă este o decizie politică a partenerilor de coaliție să se retragă de la guvernare, în acel moment dl președinte Klaus Iohannis va primi mandatul meu de prim-ministru. Eu am intrat în acest proiect după o discuție, inclusiv cu președintele României, că vom duce această coaliție și această guvernare cel puțin până în 2024”, a adăugat Marcel Ciolacu.

Acesta a precizat că din discuţiile pe care le-a avut până acum cu preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, este exclus acest scenariu.

Din discuţiile mele cu preşedintele Ciucă, şi sper să nu îl deranjeze pe domnul preşedinte Nicolae Ciucă, este exclus un astfel de scenariu”, a conchis premierul.

Editor: I.F.A.