Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, invitat duminică seara la un post național de televiziune, a afirmat că liberalii membri ai coaliţiei de guvernare, miniștrii în funcție, „au stat pitiţi” cât timp au avut loc protestele fermierilor şi ale transportatorilor, ferindu-se să iasă la discuții și să ia decizii, iar acum sunt preocupați de comasarea alegerilor.
”Eu nu fac parte din coaliţie, dar văd că după ce s-au terminat protestele fermierilor şi transportatorilor, Partidul Naţional Liberal practic înroşesc telefoanele pentru a cere coaliţie (a se citi comasare). În momentul în care au fost acele proteste, eu nu am văzut din partea Partidului Naţional Liberal că a solicitat o coaliţie, practic cred că s-au pitit un pic de acele proteste. După ce au fost finalizate şi măsurile au fost luate – foarte bune, atât către fermieri cât şi către protestatari – au început să sune pentru coaliţie. Pe noi, Partidul Social Democrat, ne interesează, practic, guvernarea. Spun acest lucru pentru că fermierii, şi oamenii, în general, aşteaptă soluţii de la guvernanţi”, a afirmat Florin Barbu duminică seară, la Digi 24.
Ministrul Agriculturii subliniază că prioritatea PSD, în acest moment, o reprezintă „partea de guvernare”.
Editor: I.F.A.














