You are currently viewing Sancțiuni și dosare penale, în județul Dâmbovița, cu prilejul procesului electoral. Polițiștii au folosit spray lacrimogen la Mănești, pentru a aplana un conflict

Sancțiuni și dosare penale, în județul Dâmbovița, cu prilejul procesului electoral. Polițiștii au folosit spray lacrimogen la Mănești, pentru a aplana un conflict

Procesul electoral de astăzi nu a fost lipsit de evenimente, în județul Dâmbovița. Centrul Județean de Comunicare informează că, la nivel local, până la ora 14.00, au fost semnalate 45 de incidente în legătură cu procesul electoral, dintre care 24 au fost soluționate, iar 8 nu s-au confirmat.

Forțele de ordine au intervenit operativ în cazul fiecărei sesizări, luând măsurile prevăzute de lege atunci când a fost cazul. Au fost aplicate 8 sancțiuni contravenționale și s-au întocmit 3 dosare penale pentru posibile infracțiuni de coruperea alegătorilor, 2 pentru violarea confidențialității votului și unul pentru fals în înscrisuri.

În plus, IPJ Dâmbovița a informat cu privire la un incident produs la Mănești. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, polițiștii din cadrul Postului Mănești au fost sesizați cu privire la faptul că membrii unei familii au încercat să forțeze o persoană să intre într-un autoturism.

În urma deplasării la fața locului și din verificările preliminare, s-a stabilit că trei persoane care s-ar fi deplasat cu un autoturism, ar fi vrut să îl parcheze și i-ar fi solicitat unei alte persoane să se deplaseze din zona respectivă, fără a fi manifestate acte de violențe.

Ulterior, în zonă, a venit un candidat la funcția de primar și un candidat la funcția de consilier local, însoțiți de o altă persoană. La un moment dat, în urma unui conflict spontan, cei doi bărbați de 30 și 56 de ani, ar fi fost agresați fizic de cele trei persoane reclamate. De asemenea, un alt bărbat, de 53 de ani, candidat la funcția de primar din comună, ar fi fost amenințat cu acte de violență de aceleași persoane.

Polițiștii au intervenit pentru aplanarea conflictului, fiind utilizat spray-ul iritant lacrimogen. Persoanele implicate în conflict au fost conduse la sediul poliției pentru audieri și pentru stabilirea circumstanțelor producerii conflictului. Totodată, cele două persoane agresate fizic au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.

În prezent, polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor producerii evenimentului, urmând să fie dispuse măsurile prevăzute de lege”, informează IPJ Dâmbovița.

AUTOR: F.S.