You are currently viewing Noi medalii și recorduri pentru România în ultima zi de concurs a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori U15 şi U17 de la Salonic

Noi medalii și recorduri au obținut sportivii României în ultima zi de concurs a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori U15 şi U17 de la Salonic (Grecia).

Delegația tricoloră și-a încheiat participarea cu încă trei medalii de aur, trei recorduri europene, o medalie de argint și două de bronz.

Flavia Cezara HREAPCA a încheiat fără greșeală întrecerea categoriei +81 kg U15, cu aur la stilul smuls – 87 Kg, aur la aruncat – 104 kg și aur la total cu 191 kg, stabilind și trei noi recorduri europene la ambele procedee și la total.

Tot în cadrul categoriei +81 kg U15, a urcat pe podiumul continental și Antonela Mihaela RUSU, cu 76 kg la stilul smuls și medalie de bronz, 101 Kg la stilul aruncat și medalie de argint și 177 kg, la total, cu medalie de bronz.

România a participat cu 19 sportivi la Europenele de juniori, 11 la Under-15 şi 8 la Under-17, la Campionatele Europene de Juniori II de la Salonic, care s-au desfășurat în perioada 15 – 23 iunie, la Palais des Sports “Alexandreio Melathron”.

415 sportivi (184 – U15 și 231 – Youth) au concurat la această competiție continentală, ultimul eveniment EWF înainte de Jocurile Olimpice de la Paris 2024.