Partidul Social Democrat își va alege mâine, 7 noiembrie, noua conducere, în cadrul Congresului Național care va avea loc la Romexpo, București. Evenimentul marchează începutul unei noi etape pentru cea mai mare formațiune politică de centru-stânga din România, cu Sorin Grindeanu drept candidat la funcția de președinte al PSD.
Actualul președinte interimar își va prezenta echipa și platforma politică axată pe unitate, responsabilitate și soluții pentru România. Din echipa sa vor face parte cinci prim-vicepreședinți – Bogdan Ivan, Victor Negrescu, Marius Oprescu, Ionuț Pucheanu și Corneliu Ștefan, președintele PSD Dâmbovița – alături de 20 de vicepreședinți. Pentru funcția de secretar general, Grindeanu l-a propus pe Claudiu Manda, europarlamentar și soțul fostului ministru Olguța Vasilescu.
„Mâine începem un nou capitol pentru Partidul Social Democrat şi pentru România. Un capitol bazat pe responsabilitate, unitate şi soluţii pentru români şi economia românească”, a transmis Sorin Grindeanu, într-un mesaj publicat joi pe rețelele sociale.
„Congresul PSD este despre recunoaşterea propriului drum şi despre aşteptările pe care fiecare membru al PSD le are de la conducerea celei mai mari forţe politice de centru-stânga din România. Şi, mai ales, despre ce aşteaptă românii de la noi să livrăm în continuare: seriozitate, stabilitate şi viziune, în orice context!”, a mai subliniat social-democratul.
Recent, prezent la Conferința Extraordinară a organizației PSD Dâmbovița, Sorin Grindeanu a explicat motivele pentru care l-a inclus pe Corneliu Ștefan în echipa sa de conducere.
„Organizația PSD Dâmbovița este una din cele mai puternice organizații din țară. […] Este o recunoaștere față de organizația PSD Dâmbovița și asta am încercat să fac atunci când am construit această echipă, să aduc oameni care sunt reprezentativi, cu organizațiile lor performante”, a declarat liderul social-democrat.
La rândul său, Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, a transmis că se simte onorat de nominalizare, subliniind că aceasta reprezintă „o recunoaștere a întregii organizații PSD Dâmbovița, a fiecărui membru care, prin muncă și loialitate, a contribuit la performanțele obținute în ultimii ani.”
AUTOR: F.S.














