Ziua Drapelului Național al României a fost marcată, astăzi, la Târgoviște, printr-o ceremonie solemnă organizată în Piața Tricolorului, la care au participat reprezentanți ai autorităților județene și locale, ai Arhiepiscopiei Târgoviștei, ai instituțiilor din sistemul de apărare și ordine publică, precum și numeroși cetățeni.
Manifestările au debutat la Catedrala Mitropolitană, unde a avut loc slujba de sfințire a Drapelului Național, urmată de o procesiune către Piața Tricolorului.

Mesajul Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, transmis de părintele vicar eparhial Ionuț Ghibanu, a pus accent pe rolul Tricolorului ca simbol al identității naționale, al credinței și al unității românilor.
„De-a lungul timpului, Tricolorul românesc a fluturat glorios pe câmpurile de bătălie, la marile momente istorice, dar și la competițiile sportive ori la nenumăratele evenimente care au adus cinste țării noastre. În toate aceste împrejurări, el a fost semnul biruinței, al speranței, al încrederii și al bucuriei de a aparține unui neam care a apărat fruntariile Europei și a contribuit la aprofundarea civilizației creștine.
Tricolorul ne îndeamnă să ne asumăm cu demnitate, mândrie și responsabilitate identitatea noastră românească, creștină și europeană, să cultivăm solidaritatea, buna înțelegere și pacea și să lucrăm pentru binele comun, avându-L pe Dumnezeu în centrul vieții noastre.
În această zi de frumoasă sărbătoare, înălțăm rugăciune către Atotmilostivul Dumnezeu pentru România și pentru poporul nostru, rugându-L să reverse din belșug pace, prosperitate și bună înțelegere!”

Prefectul județului Dâmbovița, Marius Calomfirescu, a subliniat că Tricolorul reprezintă simbolul care îi unește pe români dincolo de diferențele de opinii sau generații și care amintește de istoria, valorile și idealurile pentru care au luptat înaintașii.
La rândul său, președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a arătat că patriotismul se exprimă, astăzi, prin fapte, respect față de comunitate, muncă făcută cu responsabilitate și grijă față de cei din jur, iar Tricolorul vorbește despre apartenență și despre responsabilitatea de a duce mai departe moștenirea lăsată de generațiile anterioare.
Primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, a evidențiat forța simbolică a Drapelului Național, apreciind că acesta este „simbolul care provoacă instantaneu emoția solidarității”, capabil să unească milioane de români în jurul acelorași valori și sentimente de apartenență.
În cadrul ceremoniei un loc deosebit l-a ocupat înălțarea Drapelului Național, într-un moment de respect față de unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român. Ca de obicei, defilarea gărzii de onoare i-a însuflețit pe cei prezenți, în finalul ceremoniei.

AUTOR: F.S.














