You are currently viewing Cum trecem în siguranță peste zilele de foc. Recomandările ISU Dâmbovița

Cum trecem în siguranță peste zilele de foc. Recomandările ISU Dâmbovița

În contextul temperaturilor extreme prognozate în această perioadă, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” Dâmbovița le recomandă cetățenilor să ia măsuri de protecție pentru a preveni problemele de sănătate și situațiile de urgență generate de caniculă.

Specialiștii îi sfătuiesc pe dâmbovițeni să evite deplasările și efortul fizic intens în intervalul orar 11:00-18:00, să aleagă, pe cât posibil, zone umbrite și să alterneze mersul cu perioade de repaus.

De asemenea, este recomandată purtarea hainelor lejere, în culori deschise, a pălăriilor și ochelarilor de soare, precum și consumul constant de apă. Totodată, populația este sfătuită să evite consumul de alcool și al băuturilor cu un conținut ridicat de cofeină sau zahăr și să includă în alimentație cât mai multe fructe și legume proaspete.

Pompierii atrag atenția și asupra importanței protejării persoanelor vulnerabile. Cetățenii sunt îndemnați să păstreze legătura cu persoanele vârstnice, să le verifice starea de sănătate și să le ofere ajutor atunci când este nevoie.

Un avertisment important vizează copiii și animalele de companie, care nu trebuie lăsați niciodată singuri în autoturisme, nici măcar pentru câteva minute.

Pe fondul temperaturilor ridicate și al secetei, crește și riscul producerii incendiilor. ISU Dâmbovița le recomandă cetățenilor să nu utilizeze focul deschis în zone cu vegetație uscată sau în condiții de vânt, să nu arunce la întâmplare resturile de țigări și să nu lase în mașinile expuse la soare recipiente sub presiune, precum brichete sau tuburi de deodorant.

În situații de urgență, cetățenii sunt îndemnați să apeleze numărul unic 112.

AUTOR: F.S.