Timp de o săptămână, Târgu Mureș a devenit punctul de atracție al tenisului masculin din România, găzduind INTARO Open 2026, turneu din circuitul ATP Challenger. Competiția s-a încheiat sâmbătă, 27 iunie, după zile pline de meciuri spectaculoase, răsturnări de situație și un nivel ridicat al jocului, confirmând încă o dată că orașul poate organiza evenimente sportive de anvergură internațională.
Ultima zi a turneului a fost dedicată marilor finale, iar accesul gratuit oferit publicului a adus în tribune numeroși iubitori ai tenisului, care au avut ocazia să urmărească pe viu duelurile pentru trofee.
România a fost reprezentată cu succes de Cezar Crețu, care a avut un parcurs excelent până în semifinalele competiției. Tenismenul român a fost oprit însă de indianul Sumit Nagal, cel care avea să confirme forma excelentă și în ultimul act al turneului.
În finala de simplu, Sumit Nagal și-a adjudecat trofeul după o victorie în două seturi, 6-3, 7-5, în fața francezului Finn Basshaw, impunându-se prin constanță și experiență într-un meci disputat.
Spectacolul a continuat și în finala de dublu, unde perechea formată din olandezul Thijmen Loof și japonezul Kaito Uesugi a revenit spectaculos după pierderea primului set și s-a impus cu 2-6, 7-6 (6), 10-6 în fața favoriților numărul doi, Stefan Latinovic (Serbia) și Michael Vrbensky (Cehia).
M.I.














