Avangarda, cu Ionuț Vulpescu, continuă astăzi cu un invitat special. Fostul ministru al culturii îl va avea alături, în podcastul său, pe artistul care a primit din partea statului român privilegiul de a cânta la una dintre puținele viori Stradivarius originale rămase: Vioara Stradivarius Elder-Voicu, un simbol național.
„Muzica lui a răsunat în toată lumea; deși arta genială și vocația performativă l-au dus pe Alexandru Tomescu oriunde pe glob, cel mai cunoscut violonist român a ales să trăiască și să educe talente în România. Vine la Avangarda, duminică, la prânz, pentru a ne împărtăși ce înseamnă să faci parte dintr-o familie de muzicieni, cu o tradiție aparte; de ce SUA și Europa sunt locuri ideale, dar foarte diferite pentru a deprinde arta muzicală și cum a ajuns să achiziționeze Cabana Caraiman, pe care, odată recondiționată, o va redeschide publicului larg integrând-o în circuitul turistic cultural”, explică Vulpescu.
Așadar, astăzi, la prânz, suntem invitați la un podcast în ritm de vioară. Dialogul cu Alexandru Tomescu poate fi urmărit pe pagina de Facebook și pe canalul dedicat de YouTube.
AUTOR: F.S.














