Ionuţ Doldurea şi Cosmin Stângă, patronii stației GPL din Crevedia, au fost duşi miercuri în instanţă cu propunere de arestare preventivă, fiind acuzaţi de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru.
Tot astăzi, Parchetul General a anunţat că a pus sechestru pe zeci de case şi conturi bancare aparţinând celor doi patron.
Astfel, în cazul firmei Flagas SRL a fost instituit sechestru pe mai multe imobile: 5 în judeţul Botoşani, 4 în judeţul Călăraşi, 28 în judeţul Dâmboviţa, 6 în judeţul Giurgiu, 19 în judeţul Ilfov, unul în judeţul Olt, scrie Agerpres. De asemenea, a fost pus sechestru pe un imobil situat în Bucureşti şi 7 conturi bancare ce aparţin unuia dintre patroni, respectiv 7 imobile situate în Bucureşti şi 8 conturi bancare, în cazul celui de-al doilea inculpat.
În referatul cu propunere de luare a măsurii arestării preventive s-a reţinut că cei doi patroni, pe o perioadă îndelungată de timp, de cel puţin trei ani, în mod sistematic, au promovat în cadrul firmei „o politică de funcţionare grefată pe încălcarea repetat a dispoziţiilor legale privind derularea operaţiunilor de alimentare, transport, transvazare şi depozitare cu combustibil GPL”.
„Toate aceste operaţiuni au fost efectuate în scop pecuniar, în pofida deciziilor de ordin administrativ aplicate de autorităţile publice cu atribuţii de supraveghere şi control în materie şi abdicând de la normele elementare ce se impuneau a fi respectate în desfăşurarea acestei activităţi. Faptele descrise au avut drept consecinţă decesul a 5 persoane, vătămarea corporală a altor 54 persoane, 6 case distruse total, 77 case distruse parţial, alte distrugeri materiale semnificative – autospeciale ale echipelor de intervenţie, echipamente de intervenţie, bunuri materiale ale cetăţenilor pe o rază de aproximativ 1 km”, spun procurorii.
Editor: I.F.A.














