Mâine va fi prima zi, după mai bine de două săptămâni, când județul Dâmbovița nu se va afla sub incidența unei avertizări meteorologice de ploaie. Avem totuși Cod Galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabil până la ora 10.00.
„Treptat, în Banat, sudul Crișanei, Oltenia, Transilvania și local în Maramureș și în Muntenia vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse cu caracter torențial, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii (rafale de 50…70 km/h), grindină și descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40 l/mp”, anunță ANM.
AUTOR:F.S.














