Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă luni, 18 august, între orele 12:00 și 23:00, ce vizează și zona montană a județului Dâmbovița.
„În Oltenia, în sudul Transilvaniei, precum și în nord-vestul Munteniei și în Carpații Meridionali vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (rafale de 50…70 km/h) și izolat grindină de mici și posibil medii dimensiuni”, se arată în avertizarea ANM.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă pot ajunge la 20-30 l/mp, iar local pot depăși 40 l/mp.
Autoritățile recomandă turiștilor care intenționează să meargă în zona montană a județului, în special pe traseele din masivul Leaota și din munții Bucegi, să fie prudenți, să evite deplasările pe creste și să urmărească permanent evoluția condițiilor meteo.
AUTOR: F.S.














