Canicula nu dă înapoi,deși suntem deja în prima lună de toamnă. Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare de Cod Galben pentru județul Dâmbovița, valabilă până la ora 21:00. Conform prognozei, între orele 12:00 și 21:00, județul nostru va resimți temperaturi maxime de până la 34 de grade Celsius, însoțite de un disconfort termic semnificativ, cu indicele de temperatură și umezeală (ITU) depășind pragul critic de 80 de unități.
Potrivit ANM, zonele afectate de acest fenomen sunt în mare parte ale județului, inclusiv municipiul Târgoviște și zonele limitrofe, unde se vor înregistra temperaturi ridicate și o senzație accentuată de căldură, care vor persista pe parcursul după-amiezii și serii. Meteorologii recomandă populației să evite expunerea prelungită la soare, să se hidrateze corespunzător și să evite activitățile fizice intense în aer liber, în special între orele de vârf ale caniculei.
Sfaturi utile pentru a face față caniculei:
Evitați expunerea prelungită la soare, mai ales în intervalul 12:00 – 18:00.
Hidratați-vă frecvent, consumând multă apă.
Purtați haine lejere, de culoare deschisă și protejați-vă capul cu pălării sau șepci.
Evitați efortul fizic intens, în aer liber.
Dacă aveți posibilitatea, rămâneți în spații răcoroase, umbrite.
AUTOR: F.S.














