You are currently viewing Legiunea de Onoare a Republicii Franceze a fost conferită Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei Române

Legiunea de Onoare a Republicii Franceze a fost conferită Majestății Sale Margareta, Custodele Coroanei Române

Custodele Coroanei și Principele Radu au găzduit o seară la Palatul Elisabeta dedicată Franței, cu prilejul decorării Majestății Sale Margareta cu Ordinul Național Legiunea de Onoare, în grad de Ofițer.

În Sala Regilor a avut loc o ceremonie în prezența Principesei Sofia și a Principesei Maria. Au onorat cu prezența viceprim-ministrul Radu Miruță, Ministrul Apărării Naționale, Oana-Silvia Țoiu, ministrul Afacerilor Externe, ambasadorul Republicii Franceze la București, Nicolas Warnery, Monseniorul Giampiero Gloder, Nunțiul Apostolic în România, Luminița Odobescu, Consilier de Stat la Guvernul României, general-locotenent Dragoș-Dumitru Iacob, locțiitor al șefului Statului Major al Apărării, și Mihai Mîțu, ambasadorul Republicii Moldova la București. Au fost, de asemenea, prezenți din partea Ambasadei Republicii Franceze dl Cedric Manuel, prim-consilier, dl Lucien Tallet, consilier politic, colonelul Laurent Collorig, atașat de Securitate Internă, dna Simona Pavel, magistrat de legatură, și dna Isabelle Pérot, consilier cultural, directorul Institutului Francez. Au luat parte dna Diana Mandache și dl Valentin Mandache, iar din partea Casei Majestății Sale au fost prezenți dna Constanța Iorga, dl Ion Tucă, dl Radu Ghină, avocat dr. Ioan-Luca Vlad, dna Felicia Duță și dl Traian Sârcă.

Și-au dat concursul Orchestra Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale și Brigada 30 Gardă Mihai Viteazul.

A urmat un dineu în Sufrageria Mare a Palatului Elisabeta, oferit de Custodele Coroanei și de Principele Consort oaspeților francezi și români.